Перська імперія: велич і спадщина

 


Перська імперія, заснована Киром Великим у 550 році до н. е., стала однією з наймогутніших держав стародавнього світу. Вона охоплювала території від Індії до Балкан і була відома своєю толерантністю до підкорених народів. Кир запровадив політику релігійної свободи та дозволив вигнаним народам, таким як євреї, повернутися на батьківщину. Його наступники, зокрема Дарій І, реформували державу, поділивши її на сатрапії (провінції) та створивши ефективну адміністративну систему.

Дарій І продовжив зміцнення імперії, розвинувши торговельні шляхи, зокрема знамениту Царську дорогу, що об’єднувала різні куточки держави. Він також запровадив єдину валюту — дарик, що сприяло економічному процвітанню. Військова міць Персії була величезною, проте її армія зазнала поразки у греко-перських війнах, особливо при Марафоні та Саламіні, що стало початком занепаду імперії.

Остаточно Перська імперія впала під натиском Олександра Македонського у 330 році до н. е. Після битви при Гавгамелах Дарій III був убитий власними наближеними, а Олександр увійшов у Персеполь — серце імперії. Проте навіть після падіння перська культура залишила глибокий слід в історії: її адміністративна система, мистецтво та традиції вплинули на розвиток наступних імперій, зокрема Парфії та Сасанідів. Перська імперія — гігант Давнього світу, заснований Киром Великим. Вона впливала на культуру, торгівлю та військову справу, аж поки її не підкорив Олександр Македонський.




Коментарі